Přednáška v Domažlicích

24.02.2019

Výborná spolupráce s Muzeem Chodska, konkrétně s Mgr. Kristýnou Pinkrovou, pokračovala i letos. V loňském roce jsme v muzeu instalovali vitrínu k historii sirkařství na Domažlicku a teď, 20. února, jsme navázali přednáškou v malém sále Městského kulturního střediska Domažlice. Trochu s obavami jsme očekávali ten "den D", protože pro nás oba to byla naprostá premiéra. Nikdy jsme ještě o našem koníčku nikomu takto nevykládali… Naštěstí příjemná atmosféra a zájem návštěvníků rozptýlily naši nervozitu, takže plánovaná hodina utekla neuvěřitelně rychle a protáhla se na devadesát minut.

První část, kterou jsem měl tu čest prezentovat já, byla věnována krátkému shrnutí historie sirkařství v Rakousko Uhersku a následovala "regionální" část. V té jsem se pokusil shrnout dosavadní znalosti o sirkárnách v Domažlicích, Klenčí nebo Kolovči, ale byla tam zmínka i o existenci takřka neznámé sirkárny v Pivoni.

Druhou část prezentoval Martin Frantes a byla věnována především ČFS, jeho historii a sbírání nálepek obecně. K tomu přidal řadu obrázků ukazujících vývoj grafiky nálepek, typy zápalkových krabiček, anebo ochranné známky.

Na závěr byla pro přítomné, kterých se na tuto přednášku sešlo víc než dvacet, připravena malá ukázka historických zápalkových krabiček a dalšího sběratelského materiálu.

Milan Tomášek

DeS

Snímky, ilustrující atmosféru setkání, poskytla p. Kočková Eva z Domažlického deníku.