Další řádky jsou určeny těm, kteří mají zájem věnovat se sběratelství zápalkových nálepek a podobného materiálu.

Situace pro začátečníka je v současné době obtížná, nikoliv neřešitelná.

Na dalších řádkách se dozvíte vše podstatné pro vaše sběratelské začátky.

Náš bývalý výrobce SOLO Sušice, roku 2008 ukončil výrobu zápalek v Čechách a přestěhoval výrobu do Indie. Zápalkové nálepky se tisknou a vylepují jen díky aktivitě soukromých vydavatelů a na trhu dominují tzv. přířezy a samolepky. Poslední klasické zápalkové nálepky z produkce SOLO Sušice naposledy opustily výrobní haly roku 1986 a v dalším období se vyráběly pouze kartonové obaly s přímým potiskem (tzv. přířezy), nahrazující původní dřevěné krabičky.

Skončil pravidelný přísun nových vydání prostřednictvím svazových zmocněnců tzv.  "Novinková služba",  tímto způsobem Český filumenistický svaz zajišťoval pro své členy nový sběratelský materiál.

Tato služba funguje v omezené míře a je možné si ji objednat u některého svazového zmocněnce.

Zde najdete kontaktní informace oblastních zmocněnců.

 

Kde seženete sběratelský materiál.

 • Ideální pro začátečníka je, když je v jeho okolí zkušený sběratel, který vám věnuje ze svých přebytků zápalkové nálepky. Případně vám poskytne nálepky a jiný materiál za symbolickou cenu.
 • Zkušené sběratele objevíte a můžete oslovit nejlépe na schůzkách, setkáních a burzách. Přehled akcí a termínů najdete v kalendáři akcí nebo můžete poslat dotaz přímo na adresu ČFS .
 • Další možností, je prostřednictvím zmocněnců, objednat nálepky soukromých vydavatelů a sběratelská, pamětní vydání ČFS.  Případně se můžete obrátit přímo na soukromé vydavatele.
 • Zaručeným zdrojem jsou setkání a výměnné burzy. Zde je možné získat zápalkové nálepky různých druhů a období. Případně můžete zakoupit i přířezy a další sběratelský materiál. Kalendář těchto akcí najdete na našich stránkách.
 • Mnoho důležitých informací můžete získat ve svazovém časopisu Filumenie, v papírové podobě lze objednat u zmocněnců. Dalším zdrojem je časopis Jihočeský Filumenista, který si zajistíte zdarma v elektronické podobě na adrese redaktora Jaromíra Jindry.
 • Se stručnou historií Českého filumenistického svazu se můžete seznámit na této stránce  a s významnými událostmi ve vývoji zapalovací techniky  zde.

 

Sbírat podle katalogu nebo tematicky.

Věčná otázka, na kterou nelze jednoduše odpověď. Vše závisí na zájmu sběratele. Často sběratelé volí kombinaci obojího.

Katalogy zhruba mapují vydání nálepek těchto období:

 • Austrie - ZN pro vývoz z doby Rakouska - Uherska, označené Made in Austria
 • Staročeši - označení pro ZN - domácí trh před rokem 1918
 • ZN 1918 - 45 první republika domácí a vývoz
 • ZN pro roce 1945 - domácí a vývoz
 • ZN pro zvláštní účely, jupiterky
 • Přířezy

 

Katalogy a soupisy nálepek i přířezů lze objednat opět u svazových zmocněnců, případně soukromých vydavatelů. Základní katalogy vydané ČFS a výlepní listy najdete zde na webových stránkách.

Pokud zvolíte tematický způsob, nabízí se nepřeberné množství variant (např. příroda, letecká technika, automobily, hrady, heraldika, historie, sport atd.)

 

Co budete potřebovat při tvorbě sbírky.

Stručně řečeno:

 • Sběratelský materiál
 • Katalogy, soupisy
 • Zásobníky (podobné jako pro sbírku poštovních známek) všeho druhu
 • Výlepní listy silnější gramáže (dop. 120 g/m2)
 • Zakládací desky pro výlepní listy
 • Pinzetu, lupu, krabice a další nezbytné potřeby, které vám časem spolehlivě zaplní váš byt

 

Jak sbírku uspořádat.

Bez systému, jehož součástí je přehledná evidence, se neobejdete.

Jako dočasné místo lze doporučit zásobníky (jako pro poštovní známky) s poznámkami a pak samozřejmě výlepní listy. Tyto předtištěné listy lze objednat (pokud existují) nebo vyrobit sám předlohu na PC a následně vytisknout.

Výlepní listy pak uložit do tvrdších, pevných desek. Vhodných desek najdete v papírnictví a ve specializovaných prodejnách (včetně internetových obchodů) nepřeberné množství.

Další rady a nápady hledejte v níže uvedených odkazech. Jsou zde k dispozici v elektronické formě.

 

Další důležité zdroje rad a nápadů.

Mnoho potřebných informací najdete v publikacích určených pro začínající i pokročilé sběratele. Například v Průvodci pro začínajícího filumenistu,  Filumenistické univerzitě  a Filumenistické encyklopedii.

Mnoho publikací můžete získat z nabídky ČFS, podrobnosti najdete ZDE.

Nezbytnou pomůckou jsou katalogy zápalkových nálepek a přířezů, které jsou vám k dispozici na těchto stránkách.