Kupujete opravdu raritu?

30.03.2022

Snad každému sběrateli se během jeho života přihodí nabídka k získání vzácné až raritní nálepky. Každý sběratel tuto touhu má zakódovanou a touží mít něco ojedinělého, něco, co ostatní ve svých sbírkách nemají.

S nabídkami takových (rarit) se setkáváme na různých internetových aukčních portálech a také, bohužel, i občas na našem webu, v rubrice "Nabídka a Poptávka".

Bohužel nezřídka nový "šťastný" majitel zjistí, že o této tzv. raritě nikdo nic neví a není vůbec jisté, jestli je nálepka opravdu raritou či padělkem. Rozlišit skutečnou raritní zápalkovou nálepku není vůbec jednoduché, zejména v dnešní technologicky vyspělé době. Je potřeba mít bohaté sběratelské zkušenosti a znalosti.

Pokud sběratel po koupi "rarity" nechce být zklamaný, měl by dodržet několik zásad:

1. O zápalkové nálepce by měl zjistit co nejvíce informací

2. Poradit se o nálepce se zkušeným sběratelem ve svém okolí nebo například na některém sběratelském setkání

3. V případě větší finanční investice do této nálepky, je vhodné požádat prodávajícího o certifikát - prohlášení o původu prodávané nálepky. Tento způsob ověření využívají například filatelisté, numismatici nebo prodejci umění, ve filumenii tak zažitý není, ale rozhodně se vyplatí to alespoň zkusit. S poskytnutím takového certifikátu by pak neměl mít solidní prodávající problém. Tedy pokud takovou "raritu" neprodává např. již podesáté.

Každopádně doporučujeme maximální opatrnost při těchto transakcích, obzvláště u těch prodejů, kde je nálepka doplněna velkými písmeny se slovy RARITA, UNIKÁT, apod...

 

Výkonný výbor ČFS


jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu