„České Tändstickor zápalky“

26.03.2023

Oslovil mě pan Mgr. Cvrk, který připravuje knihu o historii Černošína, jestli bych mu neposkytnul nějaké informace ohledně místní sirkárny (možná i sirkáren). Bohužel, tato sirkárna, i přes poměrně dlouho historii, je velmi málo probádaná. Naštěstí se zde alespoň zachovala jediná známá nálepka, pouze text se švédským nápisem a firmou Anton Röhling.

   Nikdy mě nenapadlo nad touto nálepkou přemýšlet, ale navedl mě k tomu právě Mgr. Cvrk, který se pozastavil nad tím, proč je tam i název švédské sirkárny v Jönköpingu? A protože shodou okolností působil delší dobu ve Švédsku, přidal mi i překlad textu. Na nálepce se píše:

Patent Jönköpingské továrny na sirky - Parafínové bezpečnostní zápalky  - Bez síry a fosforu - Anton Röhling - Černošín Čechy

   Když jsem požádal další kolegy sběratele o radu a názor, upozornili mě na existenci podobných nálepek ze sirkárny D. M. Rotha ve Zlaté Koruně, kde je podobný švédský text, jen bez uvedení patentu konkrétní sirkárny, a drobnými písmeny doplněno D. M. Roth a na opačné straně Goldenkron.

   Jako vždy tak jedna malá informace vyvolala velké bádání a k tomu desítky otázek, na které zatím nejsou odpovědi. Třeba máte někdo další podobné etikety ve sbírce, anebo víte něco o historii takovýchto "švédsko-českých" nálepek? Pomůže někdo vyjasnit jejich historii?

  • Jedná se o pouhé napodobeniny, kdy se chtěli čeští sirkaři přiživit na slávě švédských zápalek a nechali si tak vytisknout takovéto "švédské" nálepky?
  • Nebo třeba, především v případě Röhlinga, šlo skutečně o "licenční výrobu" a mohl tak oprávněně používat informaci o patentu sirkárny v Jönköpingu?
  • Či snad byly nálepky dovezeny až ze Švédska, ať už oficiálně či neoficiálně, a tady si místní sirkaři jen nechali dotisknout svoji firmu?
  • Proč se tyto nálepky objevují jen velice vzácně a proč jsou takovéto verze známé jen u těchto dvou sirkáren?

   A tak dále a tak dále. Možná se i díky vám podaří zjistit něco víc, a naplní se tak hesla na medailích zmíněné nálepky ze Zlaté koruny: Per aspera ad astra (Přes překážky ke hvězdám) a Diligentia vincit omnia (Píle všechno zmůže)…

Děkuji předem za vaše poznatky či názory

Milan Tomášek

m.tomasek@seznam.cz

#historie  #černošín

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu