Vytahovací - vytrhávací zápalky

19.12.2020 18:56

    Vážení sběratelští přátelé, dovolte mně ukázat také několik dalších zajímavostí z Německa. Sběratelé zápalkových nálepek to mají jednoduché, většina nálepek má stejný rozměr a dobře se ukládá do pořadače a pak do skříně. My co sbíráme celé krabičky ale zase máme mnoho variant těchto krabiček, které vkládáme do archivních krabiček a také do skříně.

    Dnes se s vámi chci podělit zase o jednu zajímavost, kterou jsem si z Německa pořídil. Jsou to tzv. vytahovací nebo vytrhávací zápalky. První věc co se mně dostala do rukou je plakátek fi. Elwe Stadler, který tyto zápalky nabízel.  Je to stojánek na tyto zápalky s dvěma držátky asi na doutník, aby nepřekážel při práci. Jelikož cena pro našince není příznivá jsem rád, že mně kolega povolil uvést několik fotek z jeho sbírky  stojánku v originále.
    V dnešní moderní době se ale začaly tato zápalky vyrábět i jako reklamní ale již v jiném ale hlavně levnějším provedení.  Při návštěvě Německa jsem sehnal několik těchto vytrhávacích krabiček. Také se dají sehnat i v Holandsku a hlavně cenově to je přijatelné.
Tak zase někdy příště Jirka z Chrastavy

Ukázky jsme již zveřejnil dříve v článku Úlovek z Drážďan.

LuT