Výstava ve Zruči nad Sázavou

17.11.2017 09:22

    Ve středu 1. a  ve čt 2. listopadu r. 2017 se uskutečnila ve Zruči nad Sázavou výstava zápalkových krabiček, která byla obohacena o mluvený komentář sběratele p. Miroslava Paštiky. Prezentace starožitných dřevěných krabiček byla k vidění v krásném nově zrekonstruovaném kulturním domě v blízkosti velkého Hotelu Zruč. Oficiální zahájení výstavy se uskutečnilo ve večerních hodinách, kdy zábavným pořadem provázela moderátorka paní Marcela Černá (manažerka Spolkového domu). Hostem byl sběratel zápalkových krabiček a autor převážně černo-bílé kresby p. Miroslav Paštika. Videosnímek se zvukovou stopou z talk show zajistil kameraman a fotograf pan Stanislav Tomášek. Videozáznam z výstavy je též k dispozici na webu youtube.com. Další bohatá fotogalerie je umístěna na stránkách Spolkového domu a stránkách města Zruče nad Sázavou. 

    Pro návštěvníky bylo nachystáno na 5000 ks starodávných krabiček. Velký zájem u veřejnosti vzbudily sirky z období rakousko-uherské monarchie. Dále poválečné krabičky, zejména ze sběrových sérií, s motivem ptactva nebo velmi oblíbená série Tatra – Kopřivnice 1957. Bonbónkem na dortu se pak stala kolekce černo-bílých obrázků z tvorby autora. Návštěvníci tak měli jedinečnou příležitost nahlédnout do soukromého šanonu kreslíře a vidět tak první rozpracované zápalkové nálepky s dvojportrétem Trpaslíků, portrétem princezny Jasmínky nebo nevěsty Kačky.

Odkazy
Fotografie z výstavy:
https://www.mesto-zruc.cz/mesto/fotogalerie-1/2017/vystava-zapalkove-krabicky-1112017-1266cs.html
https://www.youtube.com/watch?v=9D8HNw-rUjo

Zpráva z Kutnohorského deníku:
https://kutnohorsky.denik.cz/kultura_region/ve-zruci-nad-sazavou-usporadali-prednasku-s-nazvem-zapalkove-krabicky-20171102.html

Mirek Paštika