SOLO Sušice kulturní památkou ?

22.03.2015 15:44

Po tradiční výrobě zápalek zůstala v Solo Sušice po odstěhování provozu do Indie jen opuštěná fabrika. Teď se hraje o osud historických budov. Developer je chce zbourat a postavit místo nich supermarket.

Není to jen prázdný tovární areál, kterých je po celé zemi spousta. Je to i kus české historie. Tradice. Hrdost. Sláva. Stačí zatřepat starou krabičkou sirek. Solo Sušice má pro spoustu Čechů podobnou váhu jako třeba Škoda, ČKD nebo Becherovka.

Tradiční zápalky s klíčem na krabičce už sedmým rokem "nepatří" Sušici. Majitel podniku, kde se sirky začaly zhotovovat už v roce 1839, přesunul začátkem roku 2009 výrobu do Indie. V jihočeské Sušici byla produkce ztrátová. Už tehdy vyvolalo stěhování poprask. Místní lidé mluvili o ostudě, ztrátě prestiže pro město.

Proti těmto plánům ovšem stojí návrh, aby byla aspoň část továrního areálu vyhlášena za kulturní památku, což by bourání znemožnilo. Rozhodnutí leží na ministerstvu kultury. Kdo nakonec vyhraje?

Celý článek najdete na této adrese https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/posledni-boj-o-solo-susice-supermarket-nebo-pamatka_336240.html#.VQ6Ne_yG_Ho