Sběratelé a text

28.03.2021 23:54

    Další oblastí počítačové gramotnosti je zpracování textu. Je to asi nejčastější využití počítače sběrateli. Nabídka programů na zpracování textu - textový editor je celkem bohatá, ať už placené varianty nebo zadarmo (freeware).
Nemusíme chodit daleko, přímo součástí instalace operačního systému Windows je program WordPad. Bohatě stačí k základním operacím stextem, soubory lze ukládat ve formátu TXT, RTF a DOCX. Není mnoho počítačů, na kterých chybí další legendární program Microsoft Word  Je to velmi schopný textový editor, bohužel většina uživatelů využívá jen zlomek jeho schopností. K používání je nutné zakoupit licenci. Podobnou placenou variantou je zakoupení ročního předplatného na používání celého kancelářského "balíku" programů jako Excel atd. pod názvem Office 365.
    Nás spořivé sběratele bude zajímat volně použitelná varianta, mezi které bezesporu patří kancelářský balík LibreOffice, který lze používat pod licencí svobodný software , tedy bezplatně. Volitelně je možné libovolnou částkou přispět autorům na další vývoj.
LibreOffice vám bohatě stačí na všechny kancelářské práce a samozřejmě je lokalizován do českého jazyka. Na internetu najdete i verzi PORTABLE, tedy přenosnou a spustitelnou přímo z flash paměti.
    Můžete se porozhlédnout i po jiných programech, ale myslím že tyto tři varianty vás uspokojí a nebudete mít větší problémy. Ještě dodám, že oba kancelářské balíky si navzájem celkem solidně čtou navzájem svoje soubory. Další výhodou je u obou programů možnost uložit textový dokumenty i s obrázky do formátu PDF.
Luděk Trejbal