Sběratelé a soubory PDF

14.02.2021 19:01

    V minulých letech se na mě sběratelé obraceli především s problémy spojenými s prohlížením a tiskem obrázků.
V poslední době se situace mění a žádosti o pomoc směřují k dokumentům ve formátu PDF. Je to celkem pochopitelné, protože až na reprodukce, máme převážnou část dokumentů právě v tomto formátu. Dokumenty PDF se staly postupně standardem a používají se napříč odlišnými operačními systémy na osobních počítačích. Drtivá většina dokumentů na našem webu, zejména výlepní listy, jsou také v této podobě.
    Prohlížení dokumentů ve formátu PDF je celkem bez problémů, těžko budeme hledat PC, na kterém není nainstalován prohlížeč těchto souborů. Mezi nejrozšířenější patří:

    Programy po stažení můžete používat zdarma. Programů najdete na Internetu mnohem více a jen na vás, který vám bude vyhovovat.
Přehled nástrojů pro práci se soubory PDF najdete v článku na serveru www.zive.cz Porovnání prohlížečů PDF.
Programy umožňují nejen prohlížení, ale i otáčení a tisk dokumentů. Většina pokročilejších funkcí k úpravě dokumentů PDF je však zpoplatněna a vyžaduje zakoupení licence.
    V poslední době je možné využít i novějších prohlížečů Internetu, které také umožňují prohlížení, ale i některé pokročilé akce včetně kopírování, tisku i uložení dokumentů na pevný disk PC.

    Mnohem větší problémy nastávají s tiskem (např. výlepních listů). V tomto případě je nutné věnovat pozornost nastavení parametrů v dialogovém okně. V nastavení tisku věnujte pozornost především velikosti stránky, často problém vyřeší zaškrnutí políčka "Tisknout jako obraz". Předpokládanou podobu tisku pak vidíte ve zmenšené podobě na obrázku. Viz snímky dialogu tisk.

Doporučuji soubor uložit na PC a soubor pak otevřít v PDF prohlížeči. Netiskněte přímo z Internetu.

    Není možné zde uvést všechny alternativy široké škály existujících programů a jejich nastavení. Další část našeho miniseriálu RADY a PORADY sběratelům, bude věnována programům na editaci textu a třetí, práci s obrázky.
LuT 

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Nastavení tisku Adobe Acrobat Reader

 

Nastavení tisku PDF-XChange Viewer