Přednáška o historii sirkařství v Muzeu Hořovicka

12.05.2019 10:40

V rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií v sobotu 18. 5 .2019 se v prostorách Muzea Hořovicka ve Starém zámku uskuteční přednáška k sezónní výstavě „Historie sirkařství na Hořovicku“, která pojednává o výrobě sirek v Hořovicích, Tlustici a Cerhovicích mezi lety 1867–1922.
Jedná se o méně známou kapitolu z historie našeho regionu, na přelomu 19. a 20. století bylo Hořovicko proslulou slévárenskou oblastí s produkcí umělecké litiny či smaltovaného nádobí, ale překvapivě také regionem významných sirkáren.
Pro zvětšení letáku, klikni na obrázek

Výstava vznikla ve spolupráci Muzea Hořovicka se sběrateli Českého filumenistického svazu a na jednotlivých panelech přibližuje historii zdejších továren i osudy jejich majitelů. Na přednášce zazní informace o první hořovické sirkárně, která je spojena s působením Moritze Neuburga. Přišel sem z Plzně hledat nové možnosti podnikání, jeho slibně se rozvíjející továrna umístěná ve Fügnerově ulici však neustála krach na vídeňské burze roku 1873. Opomenout nelze ani přední hořovickou podnikatelskou rodinu Taussigů, kteří po zániku své sirkárny vybudovali věhlasný slévárenský závod na Cintlovce. Továrník Jakub Taussig je pohřben na židovském hřbitově u Praskoles. Zajímavý a pestrý je osud židovského podnikatele Julia Bondyho, který prezentoval svoji sirkárnu úspěšně na Všeobecné zemské jubilejní výstavě v Praze, konané v roce 1891 ve Veletržním paláci. Získal zde stříbrnou medaili a ve vitríně v expozici si lze prohlédnout jeho dochované namáčecí dřevěné rámy. Posléze se začal zabývat i výrobou nábytku, závod se nacházel v lokalitě na Plevně. Julius Bondy se stal též nájemcem lomu v katastru Tlustice na Štilci, kde se těžil kámen na brousky. Byl i literárně činný, působil jako redaktor odborného sirkařského časopisu a přispíval do periodika židovské obce. V souvislosti s místními událostmi musíme uvést jeho zásluhy na vybudování synagogy v Hořovicích, jak dokládá pamětní deska připomínající její slavnostní otevření v roce 1904.
Začátek přednášky je v 17 hodin, předtím od 16:30 Vás zástupci Českého filumenistického svazu srdečně zvou na komentovanou prohlídku. Panely mapující zdejší továrny i vitrínu s ukázkou krabiček jednotlivých výrobců najdete v místnostech stálé expozice. Na sobotní program je vstup zdarma. Výstava potrvá do 8. září. Těšíme se na Vaši účast.

RNDr. Anna Brotánková, vedoucí Muzea Hořovicka