Pošumavské sirkárny

06.07.2021 13:05

    Představovat sběratelům publikaci Pošumavské sirkárny autora Tomáše Cihláře ml., je asi zbytečné. Mnozí by pravděpodobně uvítali informaci, kde tuto knihu sehnat. První vydání publikace se uskutečnilo vlastním nákladem již v roce 2004. Autor vyšel vstříc našim prosbám a uvolnil pro ČFS knihu v elektronické podobě. 

    Na rukopisu knihy pracoval po dobu tří let a pokusil  se v ní zúročit a skloubit své dlouholeté zkušenosti z oboru filumenie a současně znalosti Šumavy a potažmo celého Pošumaví.

    Kniha zachycuje historii starých velkých i těch úplně malých sirkáren z oblasti centrální a jižní Šumavy, Pošumaví a Chodska /Sušice, Kašperské Hory, Dlouhá Ves, Horažďovice, Klatovy, Nýrsko, Zlatá Koruna, Husinec, Prachatice, Strážný, Borová Lada, Nové Hutě, Horská Kvilda, Vimperk, Kdyně, Koloveč, Domažlice, Klenčí, Nemanice, Nahošice/. Součástí knihy je i bohatá barevná obrazová příloha s reprodukcemi starých zápalkových nálepek. Součástí knihy formátu A 4 je i bohatá barevná obrazová příloha s ukázkami starých dobových etiket z let 1850-1890. Text knihy (samozřejmě vázané) je vytisknutý na kvalitním silném papíru, barevná příloha pak na  křídovém papíru. 

    Jeho publikační činnost byla oceněna v roce 2020 Syndikátem novinářů České republiky, který každoročně na jaře předává ocenění těm nejlepším autorům a vydavatelům. O podrobnostech jsme psali v článku  Vítaný host.

Autor: Tomáš Cihlář ml., vydáno dne: 21. 12. 2004

Publikace Pošumavské sirkárny v PDF