OPĚT FILUMENIE NA OBRAZOVCE

17.06.2021 20:28

Magazín zajímavostí a písniček, natáčený v 80. letech minulého století nás zavede do sušického závodu Solo, kde se vyráběly zápalky, připomeneme si, jak to bylo s módou dlouhých vlasů, a nahlédneme také do tehdejšího ateliéru zvukových efektů v Hostivaři.

Náhodou jsem si naladil ČT 3 , tzv.seniorskou a 7. června 2021 brněnská televize vysílala "PANORAMU" z roku 1974. Redaktor a publicista Jiří Prokel představil několik zajímavostí, a zde mezi výrobou dýmek v Proceči, sbírkou lázeňských pohárků v Karlových Varech a tvorbou filmových zvukových efektů v  Barandovských ateliérech,  největší část pořadu tvořila historie výroby sirek a  exkurze do Sola Sušice a pro mne nejdůležitější byl rozhovor s Jiřím šperkem s ukázkami zapálkových krabiček a nálepek z jeho sbírky.
Byla to příjemná vzpomínka na moje osobní setkání s touto filumenistickou osobností při soutěži Ano-Ne.
A tak se dostávám k ostravskému televiznímu pořadu , ve kterém mne doma navštívil scénárista, dramaturg a publicista Milan Švihálek a  seznamoval se s filumenistikou a s moji sbírkou zápalkových krabiček a nálepek. I tento pořad byl vysílán koncem května tohoto roku,  asi po deseti letech, jako součást seriálu o třicetipěti sběratelích Moravskoslezského kraje, v rámci pořadu o legendách ostravského studia  České televize. Byl jsem mile překvapen, že i v dnešní době se nezapomnělo na filumenii.

Zbyněk Borovka

Záznam pořadu najdete zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1078849026-b-panorama/37345155013/

LuT