Návštěva Skandinávie

23.11.2020 19:30

Při svých návštěvách Skandinavie, jsem se dostal i do Finska. Ve středním Finsku v oblasti Karelie, jsme navštívily nejsevernější hrad Olavinlinna, ale hlavně město Helsinky.
Na velkém Senátním náměstí a proslulých schodech, se krásně sedí a tak se mně podařilo nechat doprovod na těchto schodech a vypravit se hledat také nějaké suvenýry do mé sbírky. Hodně krámků s kvalitními Finskými noži, ale zatím žádné suvenýry. Až v koutku náměstí jeden malý krámek do kterého jsem hned zavítal.
Prohlížel a hledal ve vitrínách ale nic. Majitelka krámku si mně všimla a přišla se zeptat co hledám. Poprosila mne ať počkám a odešla do zadních prostor prodejny. Když se vracela a já zahlédl co přináší začaly se mne podlamovat kolena. Byla to kazeta Finských presidentů z let 1919-2013. Do mé sbírky krásný přírůstek i když za cenu 27.-€, nic levného. Ale nekupte to, když vedle vás manželka nestojí.
Při dalším putování se mně podařilo ještě sehnat několik hezkých Finských krabiček které mi připomínají hezké chvíle ve Finsku. Tak ať se doma podívám do kterékoliv vitrínky vždy se k nějaké krabičce pojí hezký příběh.
Tak zase někdy. Zdraví Jirka z Chrastavy

Jiří Riedl

Ukázky z Finska: