Nadace Solstickan

29.08.2020 11:31

    Při své loňské cestě po Skandinávii jsem sehnal a nakoupil i několik krabiček zápalek s postavičkou hezkého panáčka na zápalkách a začal jsem pátrat co tento panáček znamená.
Na internetu jsem našel článek o tomto panáčkovi, který zasílám.
Jiří Riedl

 

Nadace Solstickan
    Ve Švédsku je Solstickan velmi oblíbený a je známý svými speciálními krabičkami na zápalky. Nadace Solstickan byla založena v roce 1936, aby prospívala dětem v nouzi. Návrh vytvořil švédský umělec Einar Nerman, který byl pověřen navrhováním krabičky, přičemž jako inspiraci použil obraz svého syna.

    Od toho dne každý produkt prodávaný pod značkou Solstickan , jde část ceny do Nadace Solstickan ve prospěch dětí a starších lidí. Toto je jeden z několika příkladů toho, jak švédský průmysl pracuje se sociální odpovědností.
Od svého založení Solstickan prodal více než 10 miliard krabiček, což je příjem téměř 100 milionů SEK od svého založení. Dnes švédská krabička přispívá  8 öre na krabici a 5 öre na každý zapalovač. Švédský monopol také věnuje nadaci další finanční prostředky, protože krabičky dnes nejsou tak populární jako v době založení nadace.

    Správní rada nadace Solstickan je jmenována vládou, která se skládá z vysoce kvalifikovaných odborníků v oblastech týkajících se dětí a starších osob, a dále se dvěma zástupci švédského monopolu.
Projekt každoročně poskytuje grantová stipendia studentům postgraduálního studia na univerzitách a vysokých školách. Ocenění Solstickan je každoročně udělováno někomu ve Švédsku, který přispěl dětem nebo starším lidem, nejlépe mimo rámec své běžné profesionální práce. Cena byla založena v roce 1986 na památku 50. ročníku Solstickanu.

    Úspěch společnosti Solstickan je do značné míry způsoben tím, že od začátku dostává silnou podporu maloobchodu a médií a stále pokračuje dodnes. A co je nejdůležitější, myšlenka zavedená tak, aby ukazovala každou drobnou věc symbolizovanou levným každodenním produktem. Dnes je designem Solstickan jedním z nejuznávanějších švédských symbolů a pravděpodobně jedním z nejrozšířenějších uměleckých děl na světě. Ve Skandinavii je nyní k dispozici řada produktů s charakteristickým designem Solstickan. Procento práce z každého produktu bude opět podporovat práci nadace.