Muzeum zápalek - Grafenwiesen

23.12.2020 20:48

Vážení sběratelé, už jsme spolu podnikly několik výletů do Skandinávie, a proto mně dnes dovolte abych váz vzal na druhou teplejší stranu.
Cesta z Prahy směrem na Plzeň a Klatovy vás dovede na Německé hranice do Bavorského lesa. Po místních hezkých cestách se dostanete do městečka Grafenwiesen. Městečko nemůžete minout, protože vás vítá velká modrá krabička zápalek „Welt holzer“. U krámku bavorských masných a dobrých specialit odbočíte do leva a kolem školy přijedete ke klasické vilce ve které se nachází muzeum zápalek.
Zápalky se v městečku vyráběli od roku 1878 a Johann Elmman vedle pily vyráběl i zápalky. Daňové čísla na jeho zápalkách: 282,295,305. V souladu s heslem výrobce „All man to work“ byla společnost nazývána Allemann. Hlavními produkty společnosti AG byly „Weltholz“ se čtyřiceti zápalkami v krabičce a padesáti zápalkami v krabičce domácnostních zápalek.
Mně osobně se muzeum nepodařilo navštívit, jelikož se ve stejném termínu konala v místní škole burza nás sběratelů krabiček. Úlovky na této burze předčili mé očekávání, ale finance nebyly nevyčerpatelné. Někdy bych se tam rád ještě podíval.
Tak zase někdy Jirka z Chrastavy

Ukázky: