Gratulace k narozeninám

20.05.2016 17:28


    Denise Duspivové, výtvarnici, grafičce a malířce detailní grafiky přejeme u příležitosti kulatého životního výročí pevné zdraví a hodně sil při výtvarných činnostech spojených se zápalkovou krabičkou. Připojujeme některé ukázky z její dílny.
Další podrobnosti jistě přiblíží čtenářům odpovědi grafičky na některé otázky k její tvorbě.

 

Na jakém zajímavém projektu jste se v poslední době podílela?
    Se zručským sběratelem zápalkových krabiček jsme se pokusili navázat na umění starého řemesla a to ruční výrobou zápalkových nálepek, kdy tuto metodu používali už rakousko-uherští výrobci před rokem 1918. Nejde tedy o výrobu celé krabičky, ale jen etikety.
To znamená, že na zápalkových nálepkách se objevily miniatury obrazů z mé tvorby. Největší paradox je v tom, že jsme se nevyhnuli ani dnešním moderním přístrojům. Nutností byl zásah moderní technologie (grafického softwaru), což pomohlo při vyměřování zápalkových nálepek. Dále jsme využili reklamní agentury, která nám připravila samolepicí archy. Jinak vše byla ruční práce. Od namalování obrazu, přes vytvoření reprodukce na miniatuře, až po střižení a vylepování zápalkové nálepky na škatulku (konkrétně se jedná o extra dlouhé sirky). Velmi mile mne překvapilo, jak může vypadat obyčejná zápalková krabička s novotiskem na nálepce. Na zápalkových nálepkách je dále použita má charakteristická modrá kaňka s iluminací, která tedy plní i funkci ochrannou. Výsledné zápalky jsou uchovány v kolekci kumyxafisty, kde zdobí sbírku spolu s dalšími krabičkami.


    Reprodukce obrazů na extra dlouhých sirkách byly v minulém roce k vidění na akci „turistické pochody okolo Bohdanče u Zbraslavic“ a také na výměnné filumenistické burze v Praze. Zápalky se tak dostaly i do profesionálních sbírek sběratelů zápalkových krabiček, ale také udělaly radost laické veřejnosti.

Co je metoda Fimo?
    V případě miniatur je použita technika FIMO (hmota = nejedná se o modurit). Výrobky jsou  upevněné na přebytkové exportní zápalky ze 70. let a jsou dělané na zakázku pouze pro sběratelské účely. Jedná se o tzv. "emotion" (emoční) sirky ve tmě svítící. Sada je složená z tradičních motivů.

Webová fotogalerie: https://denisa-duspivova6.webnode.cz

Poznámka: Rozhovor byl sepsán pro zručskou redakci.
Miroslav Paštika