Dovolená ve Švédsku

08.08.2019 11:57

    Při rozhodování nad letošní dovolenou mně přišla vhod žádost mého sběratelského kolegy od Českých Budějovic, zda bych s ním nejel na devět dní do Švédska, kde jsem byl už asi šestkrát a hlavně navštívit muzeum zápalek v Jönköpingu. Na své si přijdou i manželky sběratelů při návštěvě městečka Granna a ochutnání cukrových špalků Polkagrís, které vám vyrobí přímo před očima, ochutnávku lososa a krevetového salátu.
Ale zpět k  našemu sběratelskému koníčku. Při návštěvě muzea si nejprve samy musíte vyrobit svoji krabičku (sáček) zápalek a shlédnout film o výrobě a vývoji bezpečných zápalek, které dalo Švédsko celému světu. Potom si můžete projít celou expozici o výrobě zápalek a krabiček v přízemí muzea. Expozice začíná ukázkou loupání dřeva na dýhu namáčení a sušení dřívek až po konečnou krabičku.
    Dále můžete přejít do prvního patra původní budovy, kde určitě zaplesá srdce každého sběratele při pohledu do vitrín, kde je shromážděna velká ukázka výroby této sirkárny. Jsou zde kousky od prvních počátku až po dnešek, jak pro domácí trh tak pro exportní , které byly posílány do celého světa. Jsou zde kovové bedny v kterých se tyto výrobky plavily po všech mořích ke konečnému zákazníkovi. Jsou tu krabičky speciální, (Gengaständstickor, bengálské, větruvzdorné a další).
Při návštěvě hlavního města Švédska je možno projít staré město Stokholm a v jeho uličkách navštívit prodejny Antik, kde určitě také nějakou krabičku zakoupíte.
    Pro sběratele doporučuji tento výlet do Švédska, který s cestovní kanceláří kterou máme tady na severu Čech je levný.
Hodně dalších hezkých dní s tímto koníčkem přeje Jirka Riedl a Daniel Grof.

LuT

Fotografie z muzea najdete ve fotogalerii.