Antonín Nešpor - přátelské zápalky

17.04.2020 20:13

Vydavatel pan Antonín Nešpor z Lidic se od roku 2000 zabývá tvorbou tzv. „přátelských zápalek“, které jsou vydávány pro podporu kultury v jeho okolí k různým vernisážím, výstavám, narozeninám či jiným kulturním, společenským a turistickým akcím.

Zápalky rozdává osobně při různých příležitostech, na které je ve svém okolí pozván. Krabičky zápalek nejdou do distribuční sítě a nejedná se tedy o komerční zájem.
Samotné nálepky ve velikostech 51x34 mm a 45x33 mm tiskne a vylepuje na krabičky kuřáckých zápalek grafické studio a reklamní agentura „Klubko 55 s.r.o.“ se sídlem na Kladně.

Krabičky jsou opatřeny vrchními a rubovými nálepkami, na kterých je na okraji uvedeno číslo série. Dosud bylo vydáno 2133 sérií zahrnujících celkem 8180 zápalkových nálepek.

Sbírku jeho zápalkových nálepek bylo možno do r. 2010 shlédnout na dvou výstavách, konaných při určitých příležitostech. Nálepky vylepené na listech byly vystavovány ve 35 rámech formátu 100x70 cm.

Pan Antonín Nešpor je synem Lidické ženy Anny Nešporové, roz. Horákové. Jeho maminka i babička přežily koncentrační tábor Ravensbrück. Do Lidic se paní Nešporová vrátila až v r.1952 kdy byl dostavěn její nový dům.
Pan Nešpor působí také jako předseda Občanského sdružení Lidice a v současné době se zabývá výsadbě „Lidických hrušní“ po vlastech českých i v zahraničí a besedám o Lidicích.
Lidická hrušeň je živoucím pomníkem válečných událostí. Jako jediný ovocný strom uprostřed obce, přežila vypálení Lidic 10. června 1942.


V Novém Strašecí 13. 3. 2020
St. Kára

Stanislav.Kara@seznam.cz

 

Výlepní listy v PDF.